Dieta z ograniczeniem FODMAP – nie dla każdego.
Skuteczność diety z ograniczeniem łatwo fermentujących oligosacharydów, disacharydów, monosacharydów i polioli (FODMAP) została dość dobrze udokumentowana u osób dorosłych z zespołem jelita drażliwego. Na tej podstawie wiele towarzystw rekomenduje jej stosowanie w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Dieta ta składa się z trzech faz i powinna być prowadzona pod opieką dietetyka.
Nie jest to dieta dla każdego, źle lub za długo prowadzona może przynieść więcej szkód niż pożytku.
DIETA Z OGRANICZENIEM FODMAP – ZAŁOŻENIA
Dieta z ograniczeniem FODMAP przez lata ewoluowała, obecnie rekomendowana jest strategia składająca się z 3 faz
I ograniczenia spożycia FODMAP – polegającego na okresowej eliminacji produktów zawierających poszczególne FODMAP (w określonej ilości [wielkości porcji] na posiłek);
II ponownego wprowadzenia poszczególnych grup FODMAP – opierającego się na 3-dniowych próbach tolerancji kolejnych produktów o wysokiej zawartości określonych FODMAP; celem jest sprawdzenie czy dany produkt zawierający określony FODMAP i jaka wielkość jego porcji jest nietolerowana (wywołuje objawy w stopniu nieakceptowalnym przez pacjenta);
III zindywidualizowanej diety z ograniczeniem FODMAP – opartej na wiedzy uzyskanej w trakcie drugiej fazy, dotyczącej tolerowanych i nietolerowanych produktów.
W badaniach klinicznych z randomizacją udokumentowano skuteczność pierwszej fazy – co podsumowano aż w czterech opublikowanych w ostatnim roku przeglądach systematycznych.
RYZYKO ZWIĄZANE ZE STOSOWANIEM DIETY Z OGRANICZENIEM FODMAP 6,23-26
- Niedobory pokarmowe związane z niezbilansowaną dietą (niedostateczne spożycie energii, błonnika, wapnia, żelaza, witamin z grupy B).
- Zaburzenia składu mikrobioty jelitowej (np. obniżenie ilości Bifidobacterium spp w kale).
- Zaburzenia na tle psychogennym (zaburzenia odżywiania, też izolacja społeczna).
Jeśli nie wiesz jaka dieta jest dla Ciebie odpowiednia zajrzyj do naszego kompleksowego szkolenia Dietoterapia w IBS, SIBO, SIFO, IMO
Źródła naukowe:
1.Stróżyk A.,Współczesna Dietetyka nr 40/2022 “Dieta z ograniczeniem FODMAP w praktyce dietetyka”
2. Stróżyk A., Horvath A., Szajewska H., A Low-FODMAP Diet in the Management of Children With Functional Abdominal Pain Disorders: A Protocol of a Systematic Review, „JPGN Reports”, 2021;2(2).