Owoce w insulinooporności

Uwielbiamy owoce i ciężko nam zapanować nad ilością, a to jest decydujące. Wiele osób kierując się niskim indeksem glikemicznym zakłada, że może owoce z niskim indeksem jeść do woli. Nic bardziej mylnego.

Obecnie notuje się wysokie spożycie fruktozy, które negatywnie wpływa na organizm żywy. Liczne badania z udziałem ludzi i zwierząt doświadczalnych potwierdzają, że zwiększone spożycie fruktozy, skutkuje obniżeniem wrażliwości organizmu na insulinę, hipertriglicerydemią oraz stłuszczeniem wątroby.

Nadmiar fruktozy zwiększa wchłanianie sodu z diety i podnosi poziom kwasu moczowego.

Spożycie fruktozy przez ludzi nie wywołuje uwalnianie endogennej insuliny, co osłabia poposiłkowy wyrzut leptyny i greliny. Te trzy substancje odgrywają kluczową rolą w centralnym układzie nerwowym w długoterminowej regulacji równowagi energetycznej ustroju, stąd obniżenie stężenia insuliny i leptyny oraz wzrost stężenia greliny mogą powodować zwiększone zapotrzebowanie na spożycie wysokokalorycznych pokarmów, a to prowadzi do otyłości u osób narażonych na długotrwałe spożycie wysokofruktozowej diety z HFCS. Nadmierne i długotrwałe spożycie fruktozy prowadzi nie tylko do wzrostu produkcji kwasu moczowego jako jednego z bardzo istotnych ogniw w patogenezie nadciśnienia tętniczego, ale również może powodować wzrost ciśnienia poprzez zwiększanie absorpcji sodu w przewodzie pokarmowym.

Z tych względów zalecamy ograniczenie spożycia owoców do 250g dziennie, wykluczając soki owocowe.

Zdecydowanie nie zalecamy  stosowania fruktozy jako zamiennika cukru stołowego.

Źródła:

  1. Diabetologia Kliniczna. Zalecenia kliniczne Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego dotyczące postępowania u chorych na cukrzycę. 2017r.
  2. Probl Hig Epidemiol 2011, 92(2): 181-186. Cukier a ryzyko otyłości, cukrzycy i chorób sercowo‑naczyniowych.  Longina Kłosiewicz-Latoszek, Barbara Cybulska
  3. Nadciśnienie tętnicze rok 2011, tom 15, nr 6. Czy istnieje związek pomiędzy dziennym spożyciem fruktozy a wartościami ciśnienia tętniczego i stężeniem kwasu moczowego u chorych z przewlekłą chorobą nerek bez cukrzycy? Marek Kretowicz i wsp.
  4. ŻYWNOŚĆ. Nauka. Technologia. Jakość, 2009, 4 (65), 368 – 374. WPŁYW DIETY Z DODATKIEM FRUKTOZY I SPRZĘŻONYCH DIENÓW KWASU LINOLOWEGO (CLA) NA MASĘ CIAŁA I WĄTROBY ORAZ STĘŻENIE AMINOTRANSFERAZY ALANINOWEJ (ALT) U SZCZURÓW. EDYTA MAŚLAK, RENATA B. KOSTOGRYS, MAGDALENA FRANCZYK-ŻARÓW, PAWEŁ M. PISULEWSKI.

owoce