Otyłość – jaka dieta?

Nowe wytyczne postępowania u chorych na otyłość. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Leczenia Otyłości

LECZENIE ŻYWIENIOWE OTYŁOŚCI – DOBÓR DIETY

Dla pacjentów chcących odchudzać się dostępne są różne modele żywienia, z których można korzystać, kierując się między innymi indywidualnymi preferencjami danego pacjenta. Daje to szansę na długotrwałe przestrzeganie zaleceń dietetycznych, co jest kluczowym warunkiem dla osiągnięcia efektów. 

Spośród diet rekomendowanych w terapii otyłości znajdują się:

  • DASH (ang. Dietary approaches to stop hipotention) – szczególnie dla osób z towarzyszącym otyłości nadciśnieniem tętniczym;
  • Dieta wegetariańska lub flexi wegetariańska;
  • Dieta o niskim indeksie glikemicznym – szczególnie dla osób z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej, jak cukrzyca czy insulinooporność;
  • Dieta nordycka;
  • Dieta portfolio – szczególnie u osób z hipercholesterolemią;
  • Dieta śródziemnomorska.

Wszystkie z powyższych diet w dużej mierze bazują na produktach pochodzenia roślinnego, czyli warzywach, owocach, zbożach, orzechach, nasionach, pestkach. Eliminacji polegają cukry proste, tłuszcze i żywność wysokoprzetworzona, jak napoje słodzone, słodycze. Wszystkie z wymienionych diet dostarczają optymalnych ilości błonnika pokarmowego. Pomocnego zarówno w redukcji masy ciała, jak i normalizacji glikemii, a także substancji odżywczych. Przez to nie stanowią zagrożenia dla zdrowia.

W terapii zaburzeń metabolicznych, w tym otyłości, nie poleca się diet bardzo restrykcyjnych kalorycznie. Takimi są: dieta kopenhaska, głodówki, a także diet, które nie są zbilansowane pod kątem składników pokarmowych lub odżywczych, jak na przykład dieta wysokobiałkowa, ketogenna. Na początku przyczyniają się do dużego spadku masy ciała, jednak długoterminowo są mało efektywne i dają poważne powikłania metaboliczne, np. w postaci hipercholesterolemii. Nie zaleca się również diet niskowęglowodanowych, gdyż nie ma długofalowych badań naukowych na temat ich bezpieczeństwa oraz skuteczności.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o otyłości wśród dzieci i dorosłych oraz poznać odpowiedzi na nurtujące pytania sprawdź nasze szkolenie – kliknij po szczegóły.

Sprawdź też nasz jadłospis wegetariański.