Wielkanoc to jedno z naszych ulubionych świąt. Wypada na początku wiosny, czyli w czasie kiedy przyroda budzi się do życia, a my zaczynamy mieć więcej energii. Wychodzimy co raz częściej z domów żeby złapać chociaż parę pierwszych promieni słońca i chętniej realizujemy swoje nowe wiosenne postanowienia:
„ do wakacji muszę schudnąć ” „ zacznę się zdrowo odżywiać ” „ biorę się w końcu za siebie”
Wielkanoc to trudny czas dla osób stosujących dietę. Ciągłe odwiedziny rodziny, gdzie czas spędza się przy pełnym potraw i wypieków stole. I jak tu nie odmówić ? Jak nie skusić się na żurek z kiełbasą ? Jak odmówić kawałek ulubionego mazurka, czy jajek i sałatek z majonezem ?
„Może dobrze będzie na ten okres odpuścić przestrzeganie diety… Przecież dietę mogę zacząć dopiero po Wielkanocy… Tuż po wrócę do zaleceń… Kilka dni objadania się jeszcze nikomu nie zaszkodziły”
Taki tok rozumowania może spowodować zrezygnowanie z przestrzegania zasad diety, czasem też skutkuje odłożeniem jej w czasie na… nigdy! Szkoda zaprzepaścić dotychczasowe efekty i wypracowane zdrowe nawyki żywieniowe. Pozwalanie sobie na dużo większe ilości jedzenia niż na co dzień w pierwszej chwili sprawia nam przyjemność, ale później może powodować poczucie winy.
Nasze rady jak przetrwać na diecie w czasie Świąt:
- Zjadaj małe porcje
Stół jest pełen różnych potraw, które kuszą swoim wyglądem. Możesz spróbować każdej, ale w małych ilościach. Staraj się wybierać te mniej tłuste, bez dużych ilości majonezu, tłustych wędlin, boczku, kiełbasy. Nie przesadzaj z ilością pieczywa, nie jedz go więcej niż w zwykłe dni. Nakładaj jedzenie na mały talerzyk (wtedy porcje będą wydawały się większe) . Jedz powoli i dokładnie przeżuwaj posiłki – staniesz się szybciej syty i zapobiegniesz przejedzeniu. Nie zapomnij o warzywach! Zawarty w nim błonnik powoduje w żołądku uczucie wypełnienia, dzięki czemu zjesz mniej. Po prostu zachowaj zdrowy rozsądek i nie przesadzaj z wielkością porcji.
- Wybieraj drób zamiast boczku
Zamiast tłustych wędlin, kiełbas, boczku wybieraj chude gatunki takie jak drób, młoda wołowina, cielęcina. Wędlinę najlepiej przygotować samemu, wtedy mamy pewność, że wiemy, co jest w środku. A taka samodzielnie przygotowana smakuje najlepiej J Żurek możesz zjeść z jajkiem zamiast kiełbasy lub wybrać tą białą, niewędzoną z szynki.
- Nie zapominaj o nawodnieniu
Pij dużo wody mineralnej, niegazowanej, ale nie rób tego w trakcie posiłków. Napij się jakieś 15-20 minut przed posiłkiem. W czasie świąt możesz się wspomóc herbatą Verdin dostępną bez recepty, która wspomoże pracę Twojego układu trawiennego.
- Nie musisz rezygnować ze słodkości
Możesz pozwolić sobie na coś słodkiego, nawet jeśli na co dzień nie ma tego w twoim jadłospisie. Ważne jest aby nie przesadzać z ilością. Postaraj się samemu przygotować coś w zdrowszej wersji, lub zmodyfikować tradycyjny przepis np. zamieniając mąkę pszenną na pełnoziarnistą, lukier na polewę z gorzkiej czekolady, a do sernika możesz użyć chudego twarogu.
- Nie siedź cały czas przy stole
Spędzaj święta aktywnie, nawet jeśli na co dzień nie jesteś osobą aktywną fizycznie. Nie siedź przy stole, przed telewizorem, wyjdź na rodzinny spacer po świątecznym śniadaniu/obiedzie. Będzie to doskonały pomysł zarówno dla najmłodszych, jak i najstarszych członków rodziny. Rano możesz chwilę pobiegać albo wybrać się na przejażdżkę rowerową. Połącz przyjemne z pożytecznym. Jeśli na co dzień ćwiczysz, postaraj się znaleźć czas chociaż na krótszy lub mniej intensywny trening.
- Gotuj z głową
Jeśli na co dzień gotujesz zdrowo i przestrzegasz jadłospisu, to zrób to samo na Święta. Unikaj potraw ciężkostrawnych, smażonych, wybieraj gotowanie na parze, pieczenie w piekarniku w rękawie. Zamiast majonezu użyj jogurtu naturalnego. Do wypieków nie dodawaj cukru, możesz stosować jego zdrowe zamienniki takie jak: ksylitol, erytrytol, stewię. Z produktów zbożowych, szczególnie chleba wybieraj te pełnoziarniste. Stosuj naturalne przyprawy, które sprawią, że potrawy będą łatwiej strawne
PRZYKŁADOWY ROZKŁAD POSIŁKÓW:
ŚNIADANIE godz. 9 2 jajka z sosem chrzanowym (jogurt wymieszać z chrzanem, sokiem z cytryny, musztardą i doprawić do smaku) z ćwikłą i warzywami (rzeżucha, rzodkiewka, ogórek)
II ŚNIADANIE godz. 12 kanapka z domowo pieczoną pieczenią ( w rękawie, bez tłuszczu) z ćwikłą, sałatą i ogórkiem
OBIAD godz. 15 żurek na domowym zakwasie z ½ jajka i ½ kiełbasy z szynki (dobrej jakości)
PODWIECZOREK godz. 18 kawałek ciasta pełnoziarnistego np. jabłecznik z ksylitolem zamiast cukru lub pełnoziarniste muffiny z kaszy jaglanej i jabłkami
KOLACJA godz. 20 porcja sałatki jarzynowej (mały talerzyk)
ZESPÓŁ AKADEMII DIETY ŻYCZY SPOKOJNYCH I RODZINNYCH ŚWIĄT WIELKANOCNYCH !